Modelarze Redukcyjni Łask 

Telefon: niebawem 

 E-mail: modelarze.lask@onet.pl

  1. Festiwal Modeli Redukcyjnych ŁASK’2018.

VIII FESTIWAL

                Festiwal zakończony, nagrody rozdane, uczestnicy szczęśliwie dojechali do domów, nagrody znalazły miejsce na półkach obok poprzednich wyróżnień zatem przyszedł moment na krótkie sprawozdanie.

Przygotowanie do tegorocznej imprezy rozpoczęło się praktycznie w momencie zakończenia poprzedniej edycji. Przy takiej ilości imprez rozgrywanych w Polsce zarezerwowanie terminu w świadomości modelarzy na kolejną edycję musi nastąpić z rocznym wyprzedzeniem. A poza tym wrzesień to odwiedzenie sponsorów, bez hojności których trudno by było zorganizować ogólnopolską imprezę. Im wszystkim DZIĘKUJEMY.

Jakkolwiek w programie imprezy początek przyjmowania modeli był określony na sobotę na godzinę 9:00 ale zapobiegliwi rozstawili swoje modele już w piątek wieczorem. Jednak wszyscy jadący z Polski setki kilometrów zapełniali stoły wystawowe właśnie w sobotę. Organizatorzy w podzięce za to zaproponowali uczestnikom śniadanie a na deser ciasto przygotowane przez Panie z MRŁask.

 

Od godziny 11:00 zaczął kursować autobus dowożący uczestników festiwalu do Bazy. Tam udostępniono zwiedzanie samolotów historycznych zebranych na terenie lotniska. Zasiadając w kabinach samolotów można było dotknąć ówczesnej techniki. Dziękujemy Dowódcy 32. BLT za zorganizowanie i umożliwienie poznania kolekcji.

IMG 9852

Godzina 13:00 to koniec przyjmowania modeli konkursowych w hali. Natomiast w Muzeum miasta Łasku rozpoczęło się spotkanie z „Lotniczym Łaskiem”, z historią i teraźniejszością. W ramach festiwalu wspólnie z muzeum zorganizowaliśmy spotkanie z pierwszym dowódcą 2. plm po zmianie lokalizacji z Krakowa do Łasku Panem płk. dypl. pilotem dr Januszem Kowalskim i byłym dowódcą 32. BLT Panem pułkownikiem dyplomowanym pilotem Ireneuszem Nowakiem. Pan Kowalski przypomniał lata przyjścia do Łasku nowej techniki, nowych wymagań i zadań jakie postawiono przed pułkiem wraz z przyjściem do miasta jednostki bojowej. Pan Nowak opowiedział natomiast o czasach decyzji związanych z przyjęciem nowoczesnej techniki – samolotów F-16. W rozmowie nie zabrakło również tematu jeziora na terenie lotniska.

IMG 0087

IMG 0085 IMG 0083

W tym czasie w hali można już było zwiedzać wystawę modeli. Jak co roku przygotowany był stół Warsztatów  modelarskich, przy którym młodzi adepci modelarstwa mogli pod okiem doświadczonych starszych kolegów tworzyć swoje niejednokrotnie pierwsze w życiu miniatury. Może w przyszłym roku wystąpią oni w kategorii młodzików na 9. Festiwalu??? I znów odwołamy się do grona darczyńców – wszak dzieci kleiły modele podarowane przez nich. Dziękujemy.

IMG 9967

Kolejną atrakcję jaka czekała na odwiedzających halę przygotował nasz przyjaciel Radek Szukała. W poprzednich latach mogliśmy podziwiać jego kolekcję hełmów pilotów samolotów odrzutowych czy kombinezonów. W tym roku Radek przyjechał do nas z „kabiną” MiG-a 21 PF. Chętni mogli zasiąść za sterami samolotu i zobaczyć ogrom wskaźników jakie musi ogarnąć pilot. Kolejna osoba której Dziękujemy.

I tak dotrwaliśmy do kolacji integracyjnej dla modelarzy. Był to czas koleżeńskich spotkań ale również wymiany wiedzy i doświadczeń z podwórka modelarskiego.

Niedziela to oczekiwanie na wyniki pracy Jury. Pogoda w połączeniu z miejscem organizacji festiwalu przyczyniły się do licznych odwiedzin mieszkańców Łasku. Ósma już edycja spowodowała, że wielu mieszkańców chętnie odwiedziło festiwal.

Z kilkuminutowym opóźnieniem Darek Jakubczak, „pierwszy organizator” festiwalu rozpoczął uroczystość zakończenia i wyróżnienia uczestników. Mogliśmy zobaczyć ponad 600 modeli wystawionych przez 140 modelarzy. W tej grupie było 28 młodzików i 30 juniorów. Szczegółowe wyniki pracy Jury możecie Państwo przeczytać TU, w podsumowaniu napiszemy tylko o dwóch kategoriach. Organizatorzy jak co roku wyróżnili WSZYSTKICH młodzików. Gratulujemy pasji i wierzymy, że w kolejnych latach będziemy oglądać ich modele w „starszych” kategoriach wiekowych. I druga kategoria – BEST OF SHOW. Zwycięzcą został autor kolekcji modeli SF – Pan Tomasz Kowalski.

IMG 0209 1

IMG 9895 IMG 9943

 Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Patronom i sponsorom DZIĘKUJEMY za wspomożenie w organizacji festiwalu. Wszak bez Ich pomocy nie bylibyśmy w stanie udźwignąć ciężaru organizacji. Mamy nadzieję, że nie opuszczą nas za rok więc uczestników i gości zapraszamy na IX Festiwal Modeli Redukcyjnych ŁASK’2019 w dniach 7-8.09.2019.

Do zobaczenia się z Państwem za rok.

VIII FESTIWAL zakonczony

 

GALERIA ZDJĘĆ...

WYNIKI FESTIWAL...

WYNIKI V KONKURS, 100 LAT LOTNICTWA ORAZ NTN...

NAGRODY SPECJALNE OD ORGANIZATORÓW...

 

 

Design by: www.diablodesign.eu